Relacja z obchodów 40. Rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek”.

W dniach 16 i 17 grudnia 2021 roku w Katowicach NSZZ „Solidarność”-80 uczestniczył w uroczystych obchodach 40. Rocznicy pacyfikacji KWK”Wujek”. Region Dolnośląski NSZZ „Solidarność”-80 reprezentowali: Przewodniczący Regionu Marian Radoła z pocztem sztandarowym w składzie:
Wiesław Lesiewicz, Teresa Tlałka, Maciej Zielony oraz przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”-80 Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Justyna Jankowska i Romuald Jewuła.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu COVID -19 przebieg uroczystości został mocno ograniczony. Delegacja uczestniczyła w uroczystej mszy św. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie. Mszy św. za dziewięciu górników, którzy zginęli 40 lat temu na kopalni Wujek przewodniczył metropolita warszawski Kard. Kazimierz Nycz, który mówił „Strajk okupacyjny w kopalni Wujek był protestem w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy”.

Delegacja uczestniczyła także w otwarciu Muzeum Historii Katowic – Izba Pamięci Kopalni Wujek .Muzeum położone w Katowicach, na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w dzielnicy Brynów. Poświęcone jest pamięci pacyfikacji kopalni, jaka miała miejsce w dniu 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego.